Afgebroken modernistische parel Villa Vaeck krijgt mogelijk tweede leven: “Wederopbouw met betekenis”

Het iconische ontwerp van de modernistische Villa Vaeck in Hofstade krijgt mogelijk een tweede leven. De villa werd in 2023 afgebroken, maar architectuurfanaat Bart Roels uit Sint-Pieters-Leeuw wil samen met architecte Sylvie Bruyninckx de woning minutieus reconstrueren op een nieuwe locatie, en zoekt een geschikte locatie en investeerder.

Eind jaren ’50 ontwierp architect Roger De Winter de modernistische villa aan de vaart in Hofstade, een vooruitstrevend ontwerp die hij later zelf omschreef als een van de hoogtepunten van zijn oeuvre. De woning belichaamde de geest van Expo ’58: technisch innovatief, esthetisch gedurfd en ontworpen voor een nieuw soort woonbeleving. Ondanks protesten en media-aandacht werd Villa Vaeck in 2023 gesloopt.

Maar nu is er een kans dat ze terugkeert – als exacte reconstructie, met visie én respect voor het origineel. De heropbouw is het nieuwe initiatief van Bart Roels. Voor het ontwerp werkt hij samen met VIVA Architecture, het bureau van Sylvie Bruyninckx, dat gespecialiseerd is in de restauratie en transformatie van jong erfgoed. “Hun visie sluit naadloos aan bij die van De Winter: een evenwichtige esthetiek, functionele eenvoud en bovenal woonplezier”, zegt Bruyninckx.

"Dit is geen romantisch gebaar. Het is een inhoudelijk pleidooi tegen afbraak, vóór behoud van modernistisch patrimonium."

- Bart Roels, architectuurfanaat en initiatiefnemer

Op zoek naar locatie en investeerder

De reconstructie vereist diepgaand onderzoek. Originele plannen, werfverslagen, lastenboeken en foto's zijn minutieus gedigitaliseerd. “De beschrijvingen in het originele bestek zijn fenomenaal gedetailleerd”, vertelt Bruyninckx. “Tot in de verfvoorschriften en tegeldetails toe. Alles was voorzien: verlichting, maatkasten, materiaaltypes, noem maar op. De grootste uitdaging is het verzoenen van de fijnzinnige esthetiek van het oorspronkelijke ontwerp met de hedendaagse technische vereisten. Alles is dikker dan in de jaren ‘50: isolatie, raamprofielen, technieken. Maar we willen die typische dunne dakranden, die elegante belijning, behouden.”

Hoewel het project begon uit passie, is het ook commercieel onderbouwd. Bart Roels zoekt momenteel een geschikte locatie en investeerder. “Dit is geen romantisch gebaar. Het is een inhoudelijk pleidooi tegen afbraak, vóór behoud van modernistisch patrimonium”, zegt Bruyninckx nog. “De woning was technisch, esthetisch en stedenbouwkundig vooruitstrevend. Ze verdient het om opnieuw beleefd te worden.”

Paul De Winter, zoon van ontwerper Roger, juicht het initiatief toe maar blijft realistisch. “Het is een bijzonder ambitieus project. Ik ben de eerste om te zeggen dat het mooi zou zijn, maar ik blijf met beide voeten op de grond”, klinkt het. “Uiteraard vind ik dat een mooi idee? Het blijft een unieke woning met een grote historische en architecturale waarde. Als dat opnieuw kan verrijzen, in dezelfde stijl en sfeer, dan zou dat fantastisch zijn.”