Vitus Kampenhout

Voormalige Vitus-site kan bijna afgebroken worden om plaats te ruimen voor woningen

In Kampenhout staat de afbraak van de verloederde Vitus-site voor de deur. Jarenlang lagen de gebouwen van de voormalige producent van landbouwvoertuigen vol afval en materiaal. Nadat de gemeente de site een paar jaar geleden kocht, is het domein nu opgeruimd en kunnen de afbraakwerken beginnen. Als daarna ook de grond gesaneerd is, worden er woningen gebouwd op de percelen.

Ooit was Vitus, producent en hersteller van landbouwvoertuigen een Kampenhoutse trots. Maar nadat het bedrijf failliet ging, bleek de site een stort te zijn. Afvalstoffenmaatschappij OVAM ruimde toen al eens op, goed voor een rekening van meer dan 400.000 euro. "De vroegere eigenaars trachtten dan uiteraard om hun percelen te verkopen, maar botsten telkens op die 400.000 euro die OVAM wou claimen van de nieuwe kopers," vertelt schepen van Openbare Werken Stefan Imbrechts.

In 2022 zorgde de gemeente Kampenhout voor een oplossing: het bestuur kocht het domein zelf, waarop de schuld bij OVAM kon worden kwijtgescholden. Na de opkuiswerken volgde een bodemonderzoek en na de afbraak van de resterende gebouwen is het stilaan tijd om de gronden te saneren. "Eindelijk," klinkt het bij schepen Imbrechts. Want daarna kan er na jaren wachten een nieuw project komen. De gemeente wil de gronden verkopen om er volgens het WIES-decreet nieuwe woningprojecten te realiseren.

WIES staat voor Wonen in Eigen Streek en betekent dat de gemeente voor de helft eigenaar blijft van de percelen. "De nieuwe eigenaar koopt dus de helft van de grond en mag er een woning bouwen, maar bij een eventuele verkoop keert de helft terug naar de gemeente," legt Imbrechts uit. Volgens het WIES-decreet mag een lokaal bestuur ook extra voorwaarden toekennen voor wie de gronden mag kopen. Zo kan er opgelegd worden dat er een persoonlijke binding met de buurt moet zijn.